W jakim stanie jest książka lub grafika, co mielibyśmy zrobić, co potrafimy zrobić najlepiej, czy warto?
- oto pytania, na które szukamy odpowiedzi przed wyceną prac renowacyjno-konserwatorskich.

  • Etap wstępny jest dość prosty, albo na podstawie zdjęć uszkodzeń książki, albo naocznie identyfikujemy zakres uszkodzeń oraz ustalamy wstępnie opcjonalne metody ich usuwania, co pozwala na orientacyjną kalkulację kosztów planowanych prac.

  • Na etapie kolejnym, po wstępnych ustaleniach, podejmujemy się już w pracowni sporządzenia precyzyjnego planu prac, czyli książkę np. rozbieramy a grafiki i malarstwo poddajemy testom fizyko-chemicznym, co daje nam możliwość zweryfikowania trafności prognozowanego wcześniej zakresu czynności i ewentualnej rekalkulacji kosztów zlecenia.
  • Skoro wespół ze Zleceniodawcą dochodzimy do wniosku, że prace wykonać warto, rozpoczynamy właściwą robotę.

    Jak zrobić zdjęcia uszkodzeń?
    Wystarczy wysłać pod nasz adres e-mail zdjęcie karty tytułowej oraz kilka zdjęć pokazujących przykładowe uszkodzenia, np. rozdarte, zaplamione, wypadające z książki kartki, zepsute, zdeformowane okładki. Przydatny również jest prosty opis stopnia i wielkości uszkodzeń, np. wypada z książki około 20 kartek, prawie połowa stron książki ma duże plamy.

    Jak ustalić cele - zadania?
    Książka służy do czytania - przywrócenie takiej funkcjonalności można uznać za oczywiste, winna znosić częste otwieranie okładek, wyginanie grzbietu, przewracanie kartek. Książka jest pamiątką - starać się zatem możemy, aby ów pomnik znalazł w pamięci godziwe miejsce dzięki swemu pięknu i trwałości.

    Przekazane nam w depozyt książki, grafiki, mapy, rękopisy po wykonaniu zaplanowanych prac dostarczamy pod dowolny adres w Polsce i za granicą. Wystawiamy faktury VAT.